آموزش تولید عروسک های بافتنی و کسب درآمد در منزل

آموزش تولید عروسک های بافتنی و کسب درآمد در منزل

یکی از هنرهای جالب که رنگارنگی اش هرکسی را مجذوب خود میکند، هنرعروسک بافی است، خانم هایی که از این هنر سررشته دارند میتوانند با بهره گیری از آن درآمدی را داشته باشند و یا بسیاری از هزینه های خود را حذف کنند. امروزه اکثر خانمهای خاندار به فکر داشتن یک کار هستند که هم در خانه آن را اجرا کنند و هم درآمدی داشته باشند تا کمک خرج اقتصاد خانواده باشند، چه بسیار عالی میشود اگر ازین کار لذت هم ببرند. وقتی میخواهیم برای فرزند خود یا فرزندان یکی از فامیلهای نزدیک عروسکی را از اسباب بازی فروشی بخریم میبینیم که قیمتها آنقدر سرسام آور است که بی شک از اسباب بازی فروشی دست خالی بیرون میرویم، حال اگر هنرعروسک بافی را فراگیریم، مطمئنا میتوانیم با هزینه کمتری، عروسک دوستداشتنی و قشنگتری را داشته باشیم. چه بهتر اگر از قبل این هنر را آموخته بودید و چنانچه بلد نیستید به راحتی با شرکت حضوری در کلاسهای آموزشگاههای وابسته به فنی حرفه ای این هنر را می آموزید. تقریبا در حدود بیست الی سی ساعت، مدلهای مختلفی از عروسکهای را به شما آموزش داده میشود، بعد از اینکه دوره مخصوص را گذراندید و تجربه و تخصصهای لازم را بدست آوردید، میتوانید کار در خانه عروسک بافی یا عروسک سازی را آغاز کنیم. البته در بسیاری از سایتها و کانال های تلگرامی، به صورت غیر حضوری آموزشهایی را ارائه میدهند که باید خریداری کنید و جلسات غیرحضوری پرسش و پاسخ هم برگزار میکنند تا بهتر بیاموزید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد تمامی اصطلاحات و علائم را یاد بگیرید، چرا که در هر پیشه ای اگر فن یا اصطلاحی را نیاموزیم در اواسط کار به مشکل برمیخوریم و همان دلیلی برای خراب شدن کار و ناامیدی میشود.

چند نمونه از اصطلاحات کلی را در این قسمت برای شما می آوریم تا بایکدیگر با آنها آشنا شویم:

 • حلقه: به هر کدام از دانه هایی که وارد میل می اندازیم گفته میشوند.
 • رج: به هر ردیفی که روی میل مینشیند رج گفته میشود به عنوان مثال یک رج رفت و یک رج برگشت داریم.
 • کور کردن که منظور از آن بستن آخر دانه های بافت است. در شروع بافتن باید دو دانه اولیه را با هم وصل کنیم تا محکم شود، در انتها نیز دو دانه را یکی میکنیم تا کور شود و بافتمان باز نشود.
 • ژته به حلقه اضافه بین بافت میگویند.

بافتن هنری است که از دیرباز در کشورمان رواج داشت اما با پیشرفت تکنولوژی و ورود ماشینهای بافتنی این هنر نزدیک به فراموشی بود، از قدیم الایام مادربزرگها با مقداری کاموا و دو عدد میل همه چیز را با قدرت باور نکردنی که ما بچه ها نسبت به آنها داشتیم تبدیل به لباس و عروسک وساک و. . . . میکردند و چقدر برای ما دوستداشتنی و با ارزش بودند. کم کم به مادران ما یاد میدادند و مادران هم به دختران آموزش میدادند، با شروع زندگیهای ماشینی و پر تنش، دیگر وقتی برای انجام این کار لذت بخش و آرامشبخش نبود و هم تهیه آماده محصولات، راحتتر به نظر بود، اما شاید باید متشکر مشکلات اقتصادی باشیم، چرا که بسیاری از اتفاقات از جمله هنر بافندگی را برایمان رقم زد. عروسکهای بافته شده به دلایل مختلفی همانند: قابل شستشو بودن، القای احساس آرامش، سبک بودن و نداشتن وسایل ریز و خطرناک مورد استقبال پدرها و مادرها و بچه ها قرار گرفته است، بنابراین با اجرای عروسک های زیبا و بروز می توان مشتری های فراوانی را جذب فعالیت خود کنید، همچنین شما میتوانید با تبلیغ و عرضه آثارتان در تلگرام، اینستاگرام، نمایشگاههای مختلف، گالریهای فروش صنایع دستی و… درآمدزایی داشته باشید.

آموزش تولید عروسک های بافتنی و کسب درآمد در منزل

 1. کاموا به رنگها و مقدار مورد نیاز که ضخیم یا نازک هستند و نسبت به نوع بافتتان متفاوت است و البته مکمل میلهای بافتنی انتخابی شما هستند.
 2. دو عدد میل به سایز مشخص که باید ببینیم بافتمان چگونه است و برای کامواهای نازک از میلهای شماره یک و نیم تا سه و نیم و برای کامواهای ضخیم از میل شماره چهار تا ده استفاده میکنیم، البته باید بگوییم که میلها انواع مختلفی از نظر جنس و اندازه دارند.
 3. پنبه ای که قابل شستشو باشد برای اینکه داخل عروسک را پرکنیم
 4. چسب
 5. قیچی برای بریدن نخ و کاموا، بدانید که هیچ نخی را نباید با دست پاره کرد چون تارو پودش کشیده میشد و حالت خود را از دست خواهد داد.
 6. سوزن کاموا دوزی یا لحاف دوزی که درشت است وسوراخ آن مناسب رفت و آمد کاموا میباشد.
 7. متر نواری.
 8. گیره های کوچک مخصوص که وظیفه نگهداشتن رجهایی را دارند که قرار نیست بافته شوند.

این وسایل همه آن چیزهایی است که شما احتیاج دارید تا بتوانید یک عروسک زیبا و همه پسندانه ببافید و شروع کارهای بزرگ و پردرآمد شما باشد. هنر عروسک بافی نیز مانند بسیاری از کارهای هنری که میتوان در خانه انجام داد و البته درآمدزا هم باشد، نیاز به خلاقیت و پشتکار شما دارد. سعی کنید از مجله ها و سایتهای هنری ایده های جذاب و جالبی را دریافت کنید، از طرفی خلاقیت و ابتکار عمل نیز تأثیر زیادی در پیشرفت شما دارد. ابتدای هرکاری سختی و دشواری دارد تا به قسمت هموار و شیب آن برسید، پس میزان صبر و تحمل نیز مهم و قابل توجه است. بنابراین در یک جمع بندی کلی میتوان به این نتیجه رسید که با یک آموزش حرفه ای و مقداری ابتکار و صبر شما یک هنرمند حرفه ای باشید و ازین راه کسب درآمد کنید.

کار در منزل دات کام

گذاشتن یک دیدگاه

*

code