آموزش کار در منزل ایده آل با ساخت تراریوم های زیبا

آموزش کار در منزل ایده آل با ساخت تراریوم های زیبا

با کمی دانش در زمینه گل و نگهداری از انواع گل های تزئینی در منزل می‌ توانید به درآمد زایی خوبی از ساخت تراریوم در منزل برسید. محبوب ترین نوع گیاهان برای ساخت تراریوم در منزل خانواده بزرگ کاکتوس ها است. با توجه به این موضوع اگر در منزل خود کاکتوس دارید، و به فکر ایجاد یک کار در منزل خوب هستید، ساخت تراریوم با این کاکتوس ها یک راه خوب برای ایجاد کار در منزل برای خانم های خانه دار و حتی آقایان است.
برای ساخت تراریوم به عنوان کار در منزل، در ابتدا باید یک مژده به شما بدهم. با توجه به این موضوع که به غیر از گونه های محدودی از گل ها که جزو گیاهان آپارتمانی محسوب شده و به نور احتیاجی ندارند، بقیه گونه ها برای رشد و شکوفایی به نور (مستقیم یا غیر مستقیم)، آب و در زمانبندی های خاص کوددهی احتیاج دارند. و با توجه به این نکته که گیاهانی که در تراریوم استفاده می شوند، گیاهان نور دوست هستند‌؛ پس اینگونه می‌ توان نتیجه گیری کرد، که برای ساخت و پرورش تراریوم به محیطی کاملا نورگیر و باز نیاز داریم؛ اما این فکر کاملا اشتباه است، و پرورش تراریوم به عنوان یکی از مشاغل خانگی، حتی در یک محوطه کوچک بدون نور و با نور مصنوعی (لامپ) نیز امکان پذیر است. پس اگر حیاط یا اتاق نورگیر ندارید از ساخت تراریوم و این کار در منزل دلسرد نشوید.

آموزش کار در منزل ایده آل با ساخت تراریوم های زیبا
وسایل لازم برای ساخت تراریوم های زیبا عبارت اند از:

  • ظرف شیشه ای: این ظروف در اندازه و شکل های بسیار متنوعی در بازار موجود است. مهمترین عامل در انتخاب ظرف دهانه ظرف (جایی که قرار است از آنجا خاک، گل و بعدا آبیاری تراریوم در آن انجام شود) است. به طور معمول ظروفی که دهانه متوسط یا کوچک دارند برای کار تراریوم زیبایی بیشتری دارند. اما برای افراد مبتدی که به تازگی کار در منزل ساخت تراریوم در منزل را آغاز کرده اند و می خواهد اصول کار را بیاموزند هرچه دهانه ظرف بازتر باشد، انجام فرآیند تولید تراریوم آسان تر خواهد بود. علاوه بر ظروف مخصوص، می توانید از تنگ ماهی، لیوان های بزرگ، و حتی ظروف شیشه ای کمی شکسته در منزل، آکواریوم و … برای ساخت تراریوم استفاده کنید. (دقت کنید که ظروف شیشه ای باید کاملا بی رنگ و بی طرح باشند تا نور را به آسانی از خود عبور دهند.) ظروف را قبل از استفاده باید کاملا استریل کنید تا بعد از کاشت گل، میکروب و حشرات امکان رشد در این فضا را نداشته باشند. برای استریل کردن ظروف از آب گرم و مواد شوینده ای مانند صابون استفاده کنید، سپس اجازه دهید ظروف کاملا خشک شوند. بعد از ضد عفونی کردن ظرف، چند روز سر آن را باز بگذارید، تا هوا در آن جریان داشته باشد.
  • شن یا پوکه معدنی: به منظور زهکشی استفاده می شود. و میزان آن با توجه به اندازه ظروف انتخابی متفاوت است.
  • زغال چوب: از زغال چوب به منظور گندزدایی تراریوم و جذب بوی ناخوشایند تراریوم استفاده می شود.
  • خاک: این خاک که در سطح رویه ظرف قرار می گیرد و گل در آن کاشت می شود، نباید زیاد حاصل خیز و قوی باشد زیرا باعث رشد سریع گل ها می شود. ترکیبی از کمپوست، تورب و لوم به عنوان خاک برای تراریوم ایده آل است. اما این نکته را فراموش نکنید که جنس خاک به نوع گلی که می خواهید بکارید، متفاوت است. شایان ذکر است، خاک نیز باید ضدعفونی شود. به مجموعه سه مورد بالا یعنی شن یا پوکه معدنی، زغال چوب و خاک محیط پایه تراریوم یا بستر کشت می گویند. همانطور که نامش پیداست، محل کاشت گل در درون ظرف است. اگر لایه های بستر کشت مناسب و درست تهیه شود، ساخت تراریوم با موفقیت به پایان می رسد در غیر این صورت بعد از مدتی گل پوشیده و تراریوم نابود می‌ شود.
  • پارچه نازک پرده ای فایبرگلاس یا جوراب نایلونی: که برای جلوگیری از نشست بستر کشت مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
  • چوب یا سیخ: برای ایجاد سوراخ در بستر کشت و قرار دادن گل در آن.
  • چنگال: برای ایجاد شیار در خاک
  • گل: با توجه به سلیقه ی خود گل هایی در اندازه های متوسط و کوچک انتخاب کنید. گل هایی را انتخاب کنید که علاوه بر زیبایی، گل باید در برابر رطوبت و نور کم اتاق مقاومت و رشد کندی هم داشته باشند.

بعد از تهیه مواد مورد نیاز باید کار ضد عفونی کردن را آغاز کنید. در ابتدا همانطور که در قسمت بالا گفتم، ظرف را با آب داغ و صابون ضد عفونی می کنیم. سپس برای ضدعفونی کردن خاک، آن را در آب بجوشانید و بعد بگذارید تا خنک شود. تمام ابزاری را در این کار استفاده می کنید ضد عفونی کنید. بعد از اینکه تمام وسایل را ضد عفونی کردید. حالا می توانید با خیال راحت کار ساخت تراریوم را آغاز کنید.

مراحل ساخت تراریوم:
در ابتدا شن را در کف ظرف بریزید. میزان آن بستگی به ظرف انتخابی تان دارد اما عرض آن باید به اندازه 1-2 سانت باشد. شن در اولین لایه نقش تنفس گیاه را دارد پس آن را با دقت انجام دهید و همه جای ظرف را پر کنید. روی شن زغال سنگ بریزید. عرض زغال سنگ باید بین 5-8 سانت باشد و نقشش هم از بین بردن بوی بد داخل ظرف است. پارچه های نازک پرده ای فایبر گلاس، یا هر چیز مشابه را که در خانه دارید روی زغال ها پهن کنید؛ تا خاک نشست نکرده و زهکشی از بین نرود. روی این لایه خاک را که خود ترکیبی از چند مواد است اضافه می کنیم. این لایه تنها لایه ای است که نباید مسطح و یک دست در ظرف ریخته شود.
خاک را به صورت شیبی در ظرف بریزید تا گل ها به صورت پلکانی کشت شود.
نوع خاک با توجه به نوع گلی که می خواهید در ظرف قرار دهید متفاوت است. مثلا برای کاکتوس از خاک زبر، شن و ماسه ای و برای گل های گرمسیری از پیت ماس و خاک های سبک استفاده کنید. در مرحله بعد گل را در خاک قرار می دهیم. سپس بعد از کاشت می توانید کناره های گل ها را تزئین کنید. آبیاری باید با اسپری و به میزان کمی بوده و نور اتاق هم مناسب باشد. کافی است نکات طلایی مانند نحوه آبیاری، کوددهی، نور و ضدعفونی کردن را رعایت کنید، تا تراریوم های زیبا را پرورش دهید. بازار فروش گل های تزئینی همیشه داغ است. پس نگران بازار فروش کارهایتان نباشید. فروشگاه های اینترنتی و گلفروشی ها بهترین مکان برای فروش تراریوم هایتان است.

کار در منزل

گذاشتن یک دیدگاه

*

code