تعریف کار خانگی اما حضوری پرستاری در منزل

تعریف کار خانگی اما حضوری پرستاری در منزل

یکی از انواع شغل های کار در خانه، پرستاری و نگهداری از کودکان در منزل است. امروزه بسیاری از بانوان در بیرون از خانه مشغول به کار هستند، زمانیکه مادر می شوند و مدت مرخصی زایمان تأیید شده توسط محل کارشان به اتمام می رسد، باید تصمیمی برای نگهداری و مراقبت ازکودکشان بگیرند، همچنین ممکن است حتی بانوان خانه دار به هر دلیلی نتوانند ساعاتی از روز را کنار فرزندانشان بمانند. پرستاری از کودک یکی از رشته های کارودانش در دوره دبیرستان است، اما کار عملی در این حرفه نیازی به داشتن مدرک و تحصیلات ندارد، جالب اینجاست که بدانیم این کار حتی نیاز به داشتن مجوزخاصی هم ندارد.
شاید این کار دقیقا با تعریف کار در منزل تطابق نداشته باشد اما همانطور که می دانیم شغل پرستاری از کودک از زمان های بسیار دور هم وجود داشته است، در گذشته به این شغل با نام هایی چون: لَلِه یا دایه خطاب می شد. بسیاری از خانواده ها به دلایل مختلف شخصی مانند اینکه برخی از پدر و مادرها ساعات کاریشان بیشتر از مدت پذیرش بچه ها در مهد کودک است و یا اینکه شلوغ بودن مهدها و نبود تعداد کافی مربی و. . . . مایل به سپردن کودکانشان به مهدهای کودک و کودکستان ها نیستند. همه پدر و مادرها برای پذیرش یک پرستار، خواسته ها و شرایط خاصی مد نظرشان است، حقیقت این است که این سخت گیری اتفاقا کار بسیار درست و شایسته ای است چرا که نیمی از تربیت و سلامت کودکشان را قرار است به پرستار بسپارند.
باید سعی شود که از مرکز معتبر و مشخص، تقاضای پرستار شود تا در صورت اشتباه و مشکلی بتوان به خوبی بررسی و اقدام کرد. تا حد امکان پرستار تحصیل کرده و آشنا به کار استخدام شود. ساعات کاری یک پرستار، توسط اولیای کودک مشخص می شود، البته برخی از پرستاران کار شبانه روزی از نگهداری کودک را برعهده دارند و با همان خانواده زندگی می کنند. بهتر است وظایف مشخص شده در ابتدای کار برای پرستار مکتوب شود. اکثر پرستارها کودک را در خانه خود نگه می دارند و سر ساعت معین پدر یا مادر برای تحویل به آنجا مراجعه می کنند.
به طور کلی وظایف مشخصی مانند: تعویض لباس، دادن غذای به موقع، حمام کردن، خواباندن برعهده پرستار است و باقی کارها بستگی به شرایط و سن کودک دارد، به عنوان نمونه: اگر کودک نوزاد باشد، تعویض به موقع پوشک و شیر دادن سر وقت، آروغ گرفتن به دیگر کارها اضافه می شود. در صورتی که کودک پنج سال به بالا باشد، پرستار وظیفه آموختن مطالب مختلف و بازی کردن را نیز دارد. زمانی نیز وجود دارد که کودک به علت وضعیت جسمانی نیازمند پرستار ویژه است تا خدمات مخصوص را بتواند ارائه کند.

تعریف کار خانگی اما حضوری پرستاری در منزل
والدین بعد از تحقیق مختصر و مفید راجع به پرستار مدنظر و اطمینان از پاک بودن رفتاری و اخلاقی وی، برایشان میزان عشق و علاقه به کودکان نیز بسیار مهم است، مسلما اگر پرستار بچه ها را دوست نداشته باشد نمی تواند با آنها سروکله بزند. در مرحله بعد اندازه دانش پرستار به اخلاق و رفتار کودکان، حائز اهمیت است، اینکه یک پرستار باید بداند در مواقع لج بازی و یا گریه کردن و یا اینکه حوصله کودک سررفته باشد چه تدابیری باید انجام دهد، در مواقع ضروری و اورژانسی که اتفاق ناگواری رخ داده چگونه باید برخورد کند و اگر طفل آسیب دیده، دست و پای خود را گم نکند و بهترین راه را انتخاب کند.
یکی دیگر از خواسته های برخی پدرها و مادرها، پخت و پز و نظافت در خانه است، در این صورت هنگام مصاحبه از پرستار باید بیان شود. شاید در نگاه اول کار چندان سختی به نظر نمی رسد، اما اگر اصولی و درست انجام شود اتفاقا دشوار و سخت است، چرا مسؤلیت همه جانبه یک کودک را برعهده دارد و باید سلامت جسم و روح او را تأمین کند. امروزه افراد زیادی به نام پرستار کودک در دفاتر خدمات نظافت هستند یا اینکه آگهی های آنها در اکثر روزنامه ها یک ستون طولانی را به خود اختصاص داده و همچنین روی در و دیوارهای شهر نیز از اطلاعیه های استخدام پرستار کودک و سالمند پر شده است. اما باید مراقب بود، هیچ پدر و مادری نباید به راحتی به کسی اعتماد کند، چرا که شکل گیری شخصیت و آینده کودکان در گرو ارتباطات آنها است.
بنابراین دقت زیادی برای استخدام پرستار کودک یا همان نگه دار کودک لازم است.
البته بسیاری از مراکز مطمئن برای اینکار وجود دارند که زیر نظر بهزیستی هستند و کسانی که به عنوان پرستار کودک در آنجا استخدام شده اند، تحصیلات دانشگاهی و یا دوره هایی برای این کار دیده اند و علاوه بر مدارک هویت خود، ضامن معتبر و رزومه کاری و برگه عدم سوء پیشینه را ارائه کرده اند. هرچند که با این شرایط پرداختی شما بیشتر خواهد شد اما با کمی بررسی به این نتیجه می رسید که این کار ارزش خرج کردن را دارد.

کار در منزل

گذاشتن یک دیدگاه

*

code